Sądownictwo
 
 
 
 
 
 
 
 

Rajcy sześciu miast: Krakowa, Sącza, Kazimierza, Wieliczki, Bochni i Olkusza, komisarze do sądu najwyższego niemieckiego, wezwani przez króla do wydania wyroku w sprawie Ludwika Pruffera z Piotrem Czechem, plenipotentem spadkobierców Jakuba Fornali - gdy Czech nie pojawił się na terminie - wydają wyrok zaoczny i skazują go na zwrot kosztów sądowych.
Sąd Komisarski Sześciu Miast powołany przez króla Kazimierza Wielkiego (1310-1370) w 1356 roku, był instancją odwoławczą od orzeczeń Sądu Wyższego Prawa Niemieckiego na Zamku Krakowskim i innych sądów wyższych, w sprawach wójtów i sołtysów wsi królewskich oraz wydawania ortyli i pouczeń w kwestiach wątpliwych lub szczególnie skomplikowanych pod względem prawnym, przedstawianych przez sądy miejskie. W tym też zakresie zastąpił praktykę sądów niższych zasięgania opinii prawnej sądu w Magdeburgu. Aby dokument z wyrokiem Sądu Sześciu Miast był uznawany za wiarygodny, musiał być potwierdzony przez przywieszenie pieczęci miejskich wszystkich miast (Krakowa, Nowego Sącza, Kazimierza, Wieliczki, Bochni, Olkusza), których deputowani byli członkami składu sędziowskiego.

1531, Kraków

Pergamin, sześć pieczęci: mniejsza radziecka krakowska, miasta Nowego Sącza, radziecka kazimierska, miasta Wieliczki, miasta Bochni, miasta Olkusza
Archiwum Państwowe w Krakowie, sygn. Perg. 499

 
design by mikro-TOP